Metody pobierania  |  Badania moczu i kału

Badanie moczu

Wśród badań wykonywanych u dzieci cześć wymaga dostarczenia moczu. Najczęściej realizowane są dwa rodzaje badań:

  • Badanie ogólne moczu - mocz należy pobrać do czystego, jednorazowego pojemnika - do pozyskania w naszym najbliższym Punkcie Pobrań. Powinien to być mocz "z nocy", to znaczy pobrany jako pierwsza porcja ranna. Zasadą jest zebranie do pojemnika tzw. "środkowego strumienia"; po chwili od rozpoczęcia oddawania moczu. Przynoszony do nas pojemnik nie musi być podpisany w żaden sposób - okodujemy go w naszym systemie na miejscu.
    W przypadku małych dzieci – do ok. 2 lat – pobranie odpowiedniej próbki moczu do badania może stanowić pewien problem. Zalecamy stosowanie specjalnych woreczków – do nabycia w aptece. Woreczek nakleja się delikatnie na okolicę cewki moczowej, a po pobraniu przelewa się mocz do pojemnika – do pozyskania w Punkcie Pobrań, lub w całości wkłada do jtego pojemnika .
  • Badanie bakteriologiczne moczu -  mocz musi być oddany do pojemnika sterylnego. Tutaj konieczne jest przygotowanie higieniczne, polegające na dokładnym umyciu okolicy cewki moczowej [patrz przygotowanie-badania moczu]  

Uwaga!
Unikajmy przynoszenia moczu we wszelkich "wtórnie" pozyskanych naczyniach:  butelki, słoiki itp. 

Badania kału

Badania wykonywane z kału obejmują kilka oznaczeń. Najcześciej wykonywane u dzieci są:

  • Badanie w kierunku pasożytów - kał pobierany jest do specjalnego pojemnika wyposażonego w łopatkę ułatwiającą nabranie pożądanej porcji kału. Próbkę powinno się pobrać bezpośrednio po oddaniu kału, wypełniając pojemnik w ilości ok. 1/3 objętości, najlepiej pobierając z 2-3 róznych miejsc.  Po szczelnym zamknięciu pojemnika należy próbkę zabezpieczyć woreczkiem foliowym. Jeżeli nie ma mozliwości dostarczenia próbki do laboratorium bezpośrednio po pobraniu należy przechowywać ją w chłodnym miejscu.

    Wraz z badaniem w kierunku pasozytów wykonuje sie jednocześnie badanie w kierunku owsików. Do tego służy płytka szklana z naklejonym przylepcem, jaką otrzymacie w naszym Punkcie. W celu wykonania takiego testu należy delikatnie odkleić plaster ze szkiełka,  a następnie przyłożyć lepką stroną do okolicy fałdu odbytu, delikatnie przyciskając na całej szerokości. Potem  tą samą stroną przykleja się plaster na szkiełku podstawowym. 
    Wymaz ten należy pobrać zaraz po przebudzeniu, bez podmywania i przed oddaniem stolca.  
  • Badanie w kierunku Lambli  - materiał pobiera się podobnie jak w przypadku kału na pasożyty, uzywając łopatki pojemnika.Po pobraniu pojemnik nalezy umieścić w woreczku foliowym.